VEVOR EU EN
Select the country/region, language, and currency you prefer for shopping.
Delivery to
Your Address
Hello, Sign In
Account & Order
Free Delivery 30-day No-hassle Returns 12-month Warranty
Milling Machine Worktable Cross Slide Table 4"x7.3"compound For Bench Drill Vise

Customer Reviews for Milling Machine Worktable Cross Slide Table 4"x7.3"compound For Bench Drill Vise

185 x 100 mm

Customer Reviews

Ratings by Features

  • 4.8
  • 4.6
  • 4.6
  • 4.7
  • See More See Less
118 Review(s)
Clear filters
Miloň Dvořák Miloň Dvořák
Dr.
Stolek je fajn. Je robustní a funkční. Zpracování ovládacích koleček je příšerné. Hlavně otočné rukojeti na kolečkách se otačí kolem šroubu malého průměru, to je téměř nefunkční, ale vyrobil jsem si své hřídelky. Podivné je, že proti stupnici na kolečkách není žádná šipka. Veškeré povrchy - jak horní deska s T drážkami, tak povrchy loží, jsou jen poměrně hrubě frézované. Matka posuvu stolků má dost vůli a nedá se seřídit její sevření.
Papu Papu
paupiu
Kiitos, todella hyvä ja käypä minun tarkoitukseeni, sekä paljon ominaisuuksia mitä tarvitsen. Hinnaltaan halpa.
Dorin Dorin
Jucan
Timpul de livrare a fost neasteptat de scurt . Bravo !! Calitatea produsului : medie . Probabil ca depinde cine fabrica piesele componente in raport cu pretul oferit de primul cumparator .
andré andré
Technicien polyvalent
Bonjour, produit de bonne qualité pour le prix, sans trop de défaut, très bon pour des bricoleurs qui veulent complémenté une perceuse ou une fraiseuse, je recommande se produit, à voir dans le temps ... André du sud est France.
Drtikol Drtikol
men
Super cena, koupil jsem na frézování na soustruhu.Ještě připevním svěrák.Udělám držák na suport a může se frérovat.Vypadá robustní pevný. Lepší než někde jinde kupovaný předražený hračky k soustruhu.
Jimbo Jimbo
All Good
Great seller! Fast response, accurate description. A great product at a very good price, delivered quickly. Pleasure doing business with.
Nils Bjurström Nils Bjurström
Dålig sammansättning
Dåligt sammansatt. En av skruvarnas fäste var trasigt så den kunde inte låsasEn skruv hade gått av som höll trapets gängans skruv. Fick ut skruven och ersatte den. Hur det åstadkommits vet jag inte. Hittade inte hur man meddelar tillverkaren.
Nutcase DIYer Nutcase DIYer
Mr
Good value for money. Not super precision but good enough. Robustly made and rather heavy. [not sure why this review must contain a minimum number of characters].
mfletch mfletch
Good old cast iron
Made of cast iron but needs a complete strip down an excellent clean and deburring lots of sharp edges but once done its usable as a drill table and very light milling.
Alan Wallington Alan Wallington
Mr
Very pleased with this item. Please bear in mind I am not precision engineer, I am a wood worker mainly interested with wood turning. Now and again I have the need for a metal work lathe, but I cannot justify buying one, so I have converted my wood lathe into a metal work lathe. To achieve this I purchased this simple compound table, a tool post and tool holder and a set of metal turning tools. OK, it not a Colchester or any other precise lathe but used very gently it works a treat. Had to rebuild the table of course! Would recommend just adding an m6 nut to the handwheels.

People Who Bought This Item Also Bought

TOUGH TOOLS, HALF PRICE